Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków krok po kroku

22 marca 2022

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekonomiczny, ekologiczny i nowoczesny system – inwestycja, która stanowi doskonałą alternatywę dla coraz bardziej przestarzałego rozwiązania, czyli szamba. Co powinieneś wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz? Jak wygląda zgłoszenie budowy oczyszczalni ścieków krok po kroku? Przeczytaj nasz poradnik, a uzyskasz odpowiedzi na te i podobne pytania. Zapewniamy, że po jego lekturze formalności związane z budową prywatnej oczyszczalni ścieków staną się dla Ciebie mniej zawiłe i nieskomplikowane.

Zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków – od czego zacząć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ściślej mówiąc art 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa Budowlanego, przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m³ na dobę w zasadzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Obowiązkowe jest jednak jej zgłoszenie. Od czego zacząć tę procedurę? Jeśli zdecydowałeś się na montaż oczyszczalni już na etapie budowy domu, wpisz ją do projektu jako element gospodarki ściekowej. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ za jednym zamachem uzyskujesz pozwolenie na budowę i zezwolenie na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. W pozostałych przypadkach powinieneś zgłosić  budowę w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta – w przypadku miast na prawach powiatu.

Jak wypełnić zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Na początek, po uiszczeniu opłaty, musisz pobrać mapkę opiniodawczą działki, na której ma powstać oczyszczalnia. Uzyskasz ją w Wydziale Geodezji w Starostwie Powiatowym. Jeśli posiadasz aktualną mapę projektową, możesz skorzystać również z niej. W kolejnym kroku zaznacz na mapce urządzenia pozwalające na funkcjonowanie przyszłej oczyszczalni, na przykład przyłącze i rozsączenie. Następnie pobierz i uzupełnij odpowiednie druki, które znajdziesz na stronie internetowej właściwego Starostwa Powiatowego lub stacjonarnie w danym urzędzie. Wypełnij druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę oraz oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W zgłoszeniu powinieneś określić rodzaj, zakres oraz sposób przeprowadzania prac budowlanych, a także termin ich zakończenia. Pamiętaj, by budowę oczyszczalni zgłosić maksymalnie do 21 dni przed planowanym terminem realizacji. Powinieneś przedłożyć następujące dokumenty:

 • mapę uwzględniającą rozmieszczenie nowych urządzeń,
 • wypełniony i podpisany druk zgłoszenia,
 • uzupełniony druk oświadczenia,
 • opis techniczny oczyszczalni.

Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia kompletnej dokumentacji, nie zostaniesz poinformowany o przeciwwskazaniach, oznacza to, że możesz rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Ta, tak zwana “milcząca zgoda” jest ważna przez 2 lata od dnia wskazanego jako rozpoczęcie prac budowlanych.

Jakie odległości należy zachować przy budowie oczyszczalni?

Planujesz budowę prywatnej oczyszczalni ścieków? Kolejną kwestią, o której powinieneś pamiętać jest zachowanie odpowiednich odległości od poszczególnych elementów infrastruktury umiejscowionych na posesji. Obowiązek ten dotyczy nie tylko działki inwestora, ale również terenów z nią sąsiadujących. Co to oznacza w praktyce? Na przykład rozsączenie musi znajdować się 30 m od ujęć wody pitnej zarówno na Twojej działce, jak i na posesji Twojego sąsiada.

Planując budowę przydomowej oczyszczalni ścieków powinieneś pamiętać o następujących odległościach:

 • granica działki sąsiedniej – 2 m od oczyszczalni, 2 m od studni chłonnej,
 • droga – 2 m od oczyszczalni, 2 m od studni chłonnej,
 • studnia wody pitnej – 15 m od oczyszczalni, 30 m od studni chłonnej,
 • krzewy lub drzewa – 3 m od oczyszczalni, 3 m od studni chłonnej,
 • wodociąg – 1,5 m od oczyszczalni, 1,5 m od studni chłonnej,
 • gazociąg – 1,5 od oczyszczalni, 1,5 m od studni chłonnej,
 • kable elektryczne – 0,8 m od oczyszczalni, 0,8 m od studni chłonnej,
 • woda gruntowa – 1,5 m od studni chłonnej.

Kiedy zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków to za mało

Pamiętaj, że zgłoszenie budowy oczyszczalni ścieków czasami jest niewystarczające. W niektórych przypadkach konieczne jest rozpoczęcie procedury od złożenia operatu wodnoprawnego. Kiedy jest to niezbędne? Gdy planujesz odprowadzenie oczyszczonego ścieku od rzeki, rowu melioracyjnego lub innego obiektu wodnego, który zlokalizowany jest poza należącym do Ciebie terenem. Druga sytuacja, w której wymagany jest operat wodnoprawny to prognozowany zrzut ścieków przekraczający 5m³ w ciągu doby.

Jeśli na Twojej działce nie ma przeciwwskazań do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, zastanów się nad przeprowadzeniem tej inwestycji. To innowacyjny system, który jest bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne szamba. Jak wyżej udowodniliśmy, formalności związane z budową prywatnej oczyszczalni nie są ani skomplikowane, ani długotrwałe – nie zapominaj tylko o kilku omówionych przez nas zasadach.