Studnia chłonna – koszt, przepisy

19 sierpnia 2022
Studnia chłonna – koszt, przepisy

Studnia chłonna to zbiornik, który wkopany w grunt, ma za zadanie najpierw magazynować, a następnie rozsączać deszczówkę z dachu i wód pościekowych pochodzących z domowej oczyszczalni. Na jej montaż decyduje się coraz więcej właścicieli domów – nic w tym dziwnego, bo jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne i wygodne. Na jakiej zasadzie działa taki zbiornik? Czy do instalacji studni chłonnej wymagane jest pozwolenie? Ile kosztuje taka inwestycja? Przeczytaj poniższy tekst, a rozwiejemy Twoje wątpliwości związane z tą tematyką.

Co to jest studnia chłonna?

Najprościej mówiąc, studnia chłonna to rodzaj specjalnego zbiornika, do którego odprowadzana jest woda – deszczowa lub pochodząca z prywatnej oczyszczalni ścieków. Zwykle ma ona kształt dzwonu bez dna, preferowane boki oraz otwory ulokowane w swojej dolnej części. Może być ona wykonana z betonowych kręgów lub zrobiona z tworzywa sztucznego. W pierwszym przypadku zbiornik musisz zrobić samodzielnie lub zlecić komuś jego wykonanie, natomiast decydując się na drugi wariant, odpowiednią studnię dostaniesz w sklepie. W Biopolis kupisz takie produkty na zamówienie.

Zainstalowana studnia powinna rozpoczynać się na powierzchni gruntu i sięgać aż do warstwy przepuszczalnej. Oznacza to, że standardowy zbiornik tego rodzaju ma zwykle około 3 metrów wysokości oraz średnicę mniej więcej 1 metra. Ponadto istotne jest, aby na jednego mieszkańca gospodarstwa domowego przypadała powierzchnia co najmniej 1 metra kwadratowego dna i ścian studni. Na studnię chłonną składają się aż dwie warstwy filtracyjne – górna wykonana z piasku i mierząca minimum 0,5 metra, a także dolna, właściwa warstwa filtracyjna, zrobiona zwykle z drobnego żwiru. Drenaż podpowierzchniowy to najlepsze rozwiązanie szczególnie na tych terenach, na których gleba ma dużą zawartość gliny oraz iłu.

Jak działa studnia chłonna?

Zadaniem studni chłonnej jest wprowadzenie do gruntu przefiltrowanych ścieków. Zbiornik ten tylko czasowo gromadzi taką wodę. Dlatego też nie wymaga regularnego i częstego opróżnienia, jak to jest w przypadku szamba. Pamiętaj jednak, że studnia chłonna nie jest miejscem na ścieki kanalizacyjne, ale zbiornikiem przeznaczonym na deszczówkę, wstępnie oczyszczone ścieki z przydomowej oczyszczalni i popłuczyny, czyli ciecz powstałą wtedy, kiedy woda do użytku domowego jest zbyt bogata w żelazo. Jak działa studnia chłonna? W jej zbiorniku gromadzi się ciecz, która następnie przedostaje się w głąb gruntu za pomocą specjalnej rury. Z kolei odpowiednio wykonany drenaż działa niczym najlepszy naturalny filtr i pozwala na rozsączenie, a także ostateczne oczyszczenie wody, która przesącza się między żwirem, piaskiem czy kamieniami.

Studnia chłonna – przepisy związane z jej instalacją

Budowa studni chłonnej powinna być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po pierwsze, zbiornik tego rodzaju może być umieszczony wyłącznie na terenie o nieprzepuszczalnym bądź słabo przepuszczalnym gruncie. Nie może natomiast znajdować się na działce, na której występuje wysoki poziom wód gruntowych. Ponadto instalując studnię chłonną, zastosuj się również do następujących przepisów:

  • dolny krąg zbiornika musi znajdować się przynajmniej 1,5 metra od poziomu wód gruntowych,
  • studnia powinna być umiejscowiona co najmniej 2 metry od budynku,
  • studnia musi być ulokowana w odległości od 3 do 5 metrów od sąsiadujących z nią posesji,
  • zbiornik z wodą pitną powinien znajdować się minimum 30 metrów od najbliższej studni wodociągowej,
  • jeśli głębokość studni chłonnej ma wynosić ponad 3 metry, do właściwego urzędu musisz zgłosić planowane roboty związane z jej instalacją. Czasami wymagane jest nawet pozwolenie na budowę studni chłonnej – więcej informacji na ten temat uzyskasz w odpowiednim urzędzie. Pamiętaj, że w takim przypadku z budową studni musisz wstrzymać się do momentu otrzymania stosownej zgody.

Ile kosztuje studnia chłonna?

Koszt studni chłonnej determinuje rodzaj materiału, z jakiego została ona wykonana, jej wielkości oraz zastosowanie dodatkowych elementów, takich jak wloty czy pokrywy. Ponadto nie bez znaczenia jest to, czy zbiornik ma wyłącznie magazynować wodę odpadową, czy też być jednym z elementów Twojej domowej oczyszczalni ścieków. Drugi wariant jest zdecydowanie droższy, ponieważ wymaga zastosowania kosztowniejszy materiałów oraz wykonania bardziej zaawansowanych prac budowlanych. Wybierając studnię chłonną, najlepiej zdecyduj się na model zrobiony z dobrych, wytrzymałych materiałów. Choć jego cena będzie wyższa, poniesione koszty wynagrodzi Ci jego trwałość. Takie zbiorniki kupisz w sklepie internetowym Biopolis – oferujemy studnie chłonne z tworzywa sztucznego, które w odróżnieniu od tych wykonanych z betonu, mają lekkie konstrukcje. Skontaktuj się z nami, a wykonamy je dla Ciebie na zamówienie.