Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – jak się go pozbyć?

5 stycznia 2022

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków potraktuj jako sygnał ostrzegawczy. Jeśli to, niewątpliwie przydatne, urządzenie jest prawidłowo zainstalowane oraz poprawnie użytkowane, nie powinien wydobywać się z niego odór. Gdy zauważysz brzydki zapach, musisz sprawdzić, czy system ten został należycie wykonany. Najpierw jednak dowiedz się, jakie mogą być inne przyczyny wydobywania się z niego fetoru. Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – gdzie się tworzy, jak go zneutralizować, jak zapobiegać jego powstawaniu – i najważniejsze – czy jest on szkodliwy dla zdrowia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – skąd się bierze?

Nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków to przemyślany system, który ma zagwarantować domownikom maksymalny komfort jego użytkowania. Dlatego nie powinna wydobywać się z niego brzydka woń. Kluczowe dla poprawnego działania tego urządzenia są trzy czynniki – dobór, montaż oraz eksploatacja systemu. Rodzaj oczyszczalni powinien być dopasowany do liczby domowników oraz zużycia wody. Równie istotny jest jej prawidłowy montaż. Jeśli chcesz mieć pewność, że urządzenie zostało zainstalowane odpowiednio, najlepiej zleć tę pracę fachowcom. Oprócz tego należy pamiętać, że biologiczne oczyszczalnie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania napowietrzenia, więc w ich przypadku konieczny jest montaż oraz włączenie dmuchawy napowietrzającej. Ograniczona ilość tlenu w reaktorze może powodować wydobywanie się fetoru. Istotną kwestią jest także wywóz osadu z osadnika – zwykle wystarczy zrobić to raz w roku, ale wybrane systemy wymagają przeprowadzenia takiego oczyszczenia nawet co kilka miesięcy.

Nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przydomowej – gdzie powstaje fetor?

Pamiętaj, że prawidłowo zamontowana oczyszczalnia przydomowa nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. A to dlatego, że systemy tego typu projektowane są tak, żeby nieczystości były odprowadzane i oczyszczane w sposób bezwonny. Co zatem może być źródłem nieprzyjemnego zapachu? Odpowiedź jest prosta: każde miejsce, w którym znajdują się nieczystości pozbawione wentylacji. Takie warunki sprzyjają powstawaniu bakterii beztlenowych. Warto pamiętać, że choć przy tlenowym rozkładzie ścieków tworzą się gazy, na przykład dwutlenek węgla, azot czy metan, to efektem fermentacji beztlenowej jest siarkowodór, czyli, wspomniany wyżej, trujący gaz o charakterystycznym zapachu przypominającym odór zgniłych jaj.

Czy nieprzyjemny zapach ścieków jest groźny?

W przypadku szamba tak. Odkrywając pokrywę studzienki, pamiętaj, że wdychanie odoru powstałego podczas fermentacji ścieków jest szkodliwe. Zasada ta dotyczy także opróżnionej studzienki, ponieważ ze znajdującego się na jej dnie szlamu mogą wydobywać się groźne dla zdrowia substancje. Wśród nich najczęściej występuje amoniak o ostrym oraz specyficznym zapachu, który może podrażniać błony śluzowe oraz skórę. Jednak znacznie bardziej toksycznym gazem jest siarkowodór w dużych stężeniach porażający węch, przez co jest niewyczuwalny dla człowieka. Skutecznym antidotum na problemy z drażniącymi woniami jest instalacja biologicznej oczyszczalni ścieków. Wydobywające się z niej zapachy mogą być groźne tylko wtedy, jeśli zostanie ona zalana zbyt dużą ilością zrzucanych jednorazowo ścieków.

Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni przydomowej

By zminimalizować nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przydomowej, stosuj środki bogate w żywe kultury bakterii. Odbudowują one florę bakteryjną i przywracają tlenowe procesy oczyszczania ścieków. W przypadku systemu niewyposażonego w napowietrzanie oraz szamba możesz używać bakterii o mniejszym zapotrzebowaniu na tlen. Ich rolą jest usprawnienie procesu rozkładu zanieczyszczeń. Co jeszcze możesz zrobić, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków? Wybieraj odpowiednie środki czystości i używaj ich w prawidłowy sposób. Najlepiej zdecyduj się na bezpieczne produkty przyjazne dla środowiska. Wpłynie to też na prawidłowe działanie Twojej oczyszczalni.

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – stosuj się do zaleceń producenta

Nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przydomowej bardzo często jest konsekwencją nieprawidłowych nawyków jej użytkowników. Dlatego wszyscy domownicy muszą stosować się do zaleceń wskazanych w instrukcji korzystania z tego urządzenia. Znajdują się w niej wszystkie informacje o tym, jakie detergenty i inne silne środki chemiczne nie powinny trafiać do systemu. Ich nadmiar może skutkować osłabieniem lub zakłóceniem procesu oczyszczania, czego symptomem jest nieprzyjemny zapach. Do muszli klozetowej nie mogą być wrzucane produkty, które nie ulegają szybkiej biodegradacji – pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe, waciki czy pampersy. Ponadto warto ograniczyć stosowanie silnych detergentów używanych do czyszczenia toalety, ponieważ mają one negatywny wpływ na proces naturalnego rozkładu ścieków. Do ścieków nie powinny trafiać również wybielacze, proszki do prania, płyny do płukania czy środki do mycia wyposażenia łazienek. Jest to szczególnie istotne w oczyszczalniach z osadem czynnym – w których przebieg oczyszczania tlenowego zostaje przez to zatrzymany, a nierozłożone nieczystości wydzielają nieprzyjemny, drażniący zapach.