Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – jak się go pozbyć?

5 stycznia 2022

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków potraktuj jako sygnał ostrzegawczy. Jeśli to niewątpliwie przydatne urządzenie jest prawidłowo zainstalowane i poprawnie użytkowane, nie powinien wydobywać się z niego odór. Gdy zauważysz brzydki zapach, powinieneś sprawdzić, czy system został należycie wykonany. Najpierw jednak przeczytaj, jakie mogą być inne przyczyny wydobywania się z niego fetoru.

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków – skąd się bierze?

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków to przemyślany system, który ma zagwarantować domownikom najwyższy komfort jego użytkowania. Dlatego nie powinna wydobywać się z niego brzydka woń. Kluczowe dla poprawnego działania tego urządzenia są trzy czynniki – dobór, montaż oraz eksploatacja systemu. Rodzaj oczyszczalni powinien być dopasowany do ilości domowników oraz zużycia wody. Równie istotny jest jej prawidłowy montaż. Jeśli chcesz mieć pewność, że urządzenie zostało zainstalowane odpowiednio, zleć tę pracę fachowcom. Ostatni, ale bynajmniej nie najmniej istotny czynnik wpływający na prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni to jej poprawne użytkowanie. Co to oznacza w praktyce? Wszyscy domownicy muszą stosować się do zaleceń wskazanych w instrukcji korzystania z tego urządzenia. Znajdują się w niej informacje o tym, jakie detergenty i inne silne środki chemiczne nie powinny trafiać do systemu. Ich nadmiar może skutkować osłabieniem lub zakłóceniem procesu oczyszczania, czego symptomem jest nieprzyjemny zapach. Do muszli klozetowej nie mogą być także wrzucane produkty, które nie ulegają szybkiej biodegradacji – pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe, waciki czy pampersy. Prócz tego należy pamiętać, że biologiczne oczyszczalnie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania napowietrzenia, więc w ich przypadku konieczny jest montaż i włączenie dmuchawy. Ograniczona ilość tlenu w reaktorze może powodować wydobywanie się fetoru. Istotną kwestią jest także wywóz osadu z osadnika – zwykle wystarczy zrobić to raz w roku, ale wybrane systemy wymagają przeprowadzenia takiego oczyszczenia nawet co kilka miesięcy.

Czy nieprzyjemny zapach ścieków jest groźny?

W przypadku szamba tak. Odkrywając pokrywę studzienki, pamiętaj, że wdychanie odoru powstałego podczas fermentacji ścieków jest szkodliwe. Zasada ta dotyczy także opróżnionej studzienki, ponieważ ze znajdującego się na jej dnie szlamu mogą wydobywać się groźne dla zdrowia substancje. Wśród nich najczęściej występuje amoniak o ostrym i specyficznym zapachu, który może podrażniać błony śluzowe oraz skórę. Jednak znacznie bardziej toksycznym gazem jest siarkowodór w dużych stężeniach porażający węch, przez co jest niewyczuwalny dla człowieka. Skutecznym antidotum na problemy z drażniącymi woniami jest instalacja biologicznej oczyszczalni ścieków. Wydobywające się z niej zapachy mogą być groźne tylko wtedy, jeśli zostanie ona zalana zbyt dużą ilością zrzucanych jednorazowo ścieków.

Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni przydomowej

By zminimalizować nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przydomowej, stosuj środki bogate w żywe kultury bakterii. Odbudowują one florę bakteryjną i przywracają tlenowe procesy oczyszczania ścieków. W przypadku systemu niewyposażonego w napowietrzanie oraz szamba możesz używać bakterii o mniejszym zapotrzebowaniu na tlen. Ich rolą jest usprawnienie procesu rozkładu zanieczyszczeń. Co jeszcze możesz zrobić, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków? Wybieraj odpowiednie środki czystości i używaj ich w prawidłowy sposób. Najlepiej zdecyduj się na bezpieczne produkty przyjazne dla środowiska. Wpłynie to też na prawidłowe działanie Twojej oczyszczalni.