Koszt budowy oczyszczalni przydomowej – cennik

23 lutego 2022

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to rentowne rozwiązanie, będące ciekawą alternatywą dla szamba. Oczyszczalnia jest nie tylko ekologiczna, ale na dodatek także komfortowa i tania w użytkowaniu. Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków? Jakie są różnice w zależności od wybranego rodzaju oczyszczalni? Co wpływa na cennik przydomowych oczyszczalni ścieków? Przeczytaj poniżej. 

Czy opłaca się wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Gdy nie ma możliwości wykonania przyłączy do kanalizacji miejskiej, rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Samo wybudowanie szamba jest tanie, jednak częste opróżnianie zbiornika sprawia, że jego bieżąca eksploatacja jest bardzo droga. Z kolei koszt budowy oczyszczalni przydomowej jest większy, niż budowy szamba, ale same koszty eksploatacji tego systemu są bardzo niskie. Sprowadzają się one do zakupu odpowiednich biodegradowalnych środków czystości do domu oraz biopreparatów do oczyszczalni przydomowej. 

Mówiąc o opłacalności budowy oczyszczalni przydomowej, warto zwrócić uwagę także na aspekt ekologiczny. Oczyszczalnia nie jest szkodliwa dla środowiska, a do tego jest bardzo praktyczna. Na korzyść opłacalności inwestycji przemawia także możliwość pozyskania dofinansowania, dzięki któremu koszt budowy oczyszczalni przydomowej będzie mniejszy, a w niektórych przypadkach nawet porównywalny do kosztów budowy szamba. 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – cennik oraz różnice w budowie

Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest wybór konkretnego rodzaju oczyszczalni. Wyróżnia się oczyszczalnie ścieków drenażowe, biologiczne z bioreaktorem oraz modele ze złożem biologicznym. Oprócz wybrania określonej technologii oczyszczania, trzeba uwzględnić również konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury, zmienne koszty montażu, a także samą wielkość oczyszczalni (ilość domowników). Mając na uwadze takie czynniki, można oszacować, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków oraz z czego wynika taka wartość. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa

Najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie drenażowej oczyszczalni ścieków, której montaż jest bardziej skomplikowany niż montaż oczyszczalni biologicznej. Koszt takiej oczyszczalni, w zależności od rozmiaru, wynosi około 3000 – 8000 złotych. Dla przykładu oczyszczalnia z jednokomorowym osadnikiem do mniejszych, czyli kilkuosobowych, gospodarstw domowych będzie kosztować około 3000 złotych. Z kolei w przypadku większych gospodarstw, w których mieszka od 6 do 8 osób, cena zwiększy się do około 8000 złotych. Za sam montaż trzeba będzie zapłacić natomiast około 3000 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt żwiru, który zostanie wykorzystany do stworzenia drenażu. W zależności od warunków panujących na działce (warunki pracy i rodzaj gleby) cena ta może wynieść 1000 – 2000 złotych. 

Oczyszczalnia z bioreaktorem

Koszt budowy oczyszczalni przydomowej z bioreaktorem jest większy od wcześniejszego rozwiązania. W tym wypadku za samą oczyszczalnię należy zapłacić od 7000 do 22 000 złotych. Na cennik przydomowej oczyszczalni ścieków wpływ ma przede wszystkim wielkość zbiornika. Warto dodać, że nawet dla czteroosobowej rodziny wystarczającym będzie mniejszy zbiornik, za który trzeba będzie zapłacić kwotę z niższego przedziału cenowego. Do ceny oczyszczalni należy dodać koszt montażu wynoszący od 2000 do 3000 złotych. Dodatkowym wydatkiem będzie żwir.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym? W tym przypadku ceny mieszczą się w przedziale 9000 – 22 000 złotych, co wynika między innymi z bardziej skomplikowanej budowy systemu, na którą składa się osadnik wstępny i złoże biologiczne. A zaawansowane modele dla dużej liczby osób będą wymagały zapłacenia kwoty z jeszcze wyższego przedziału cenowego. Oprócz ceny oczyszczalni, analogicznie do wcześniejszych przypadków, należy doliczyć koszt montażu oraz żwir – w zależności od wybranego odbiornika.

Jaki jest rzeczywisty koszt budowy oczyszczalni ścieków? 

To, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zależy od kilku, zmieniających się stale czynników. W zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego i wybranego rodzaju oczyszczalni można dokonać najróżniejszych obliczeń. Podczas sprawdzania opłacalności budowy instalacji, warto spojrzeć na całą inwestycję długoterminowo. 

Niskie koszty eksploatacji w porównaniu do wysokich i częstych opłat za opróżnianie szamba sprawiają, że po kilku latach od zakupu, oczyszczalnia ścieków okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Warto dodać do tego praktycznie bezobsługową pracę oczyszczalni przydomowej, jej ekologiczny charakter, a także bezpośrednie korzyści w postaci niwelowania ilości nieoczyszczonych ścieków – niebezpiecznych dla gleby, wód powierzchniowych i mieszkańców.

Koszt budowy oczyszczalni przydomowej a cena szamba – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Pozornie szamba wydają się być bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż prywatne oczyszczalnie. Zarówno ich montaż, jak i zakup są tańsze niż koszt budowy przydomowej oczyszczalni. Przykładowo za zbiornik o pojemności 10 m³ zapłacisz około 5000 złotych, a na średniej wielkości oczyszczalnię – jej zakup i instalację – wydasz około 10 000 złotych. Ponadto decydując się na uzupełnienie wyposażenia takiego systemu o dodatkowe elementy, na przykład bioreaktor, koszty wzrastają jeszcze bardziej – nawet do około 20 000 złotych. Pamiętaj jednak, że sama budowa i montaż urządzenia to nie wszystko. Równie ważne – jeśli nie istotniejsze – są koszty eksploatacyjne. Pod tym względem – podkreślmy to jeszcze raz – przydomowa oczyszczalnia jest znacznie bardziej opłacalna niż klasyczne szambo. W przypadku drugiego rozwiązania musisz systematycznie płacić za wywóz nieczystości, a te trzeba usuwać średnio co 2 tygodnie. Co prawda jednorazowe skorzystanie z usług firmy asenizacyjnej to wydatek około 150 złotych, ale w skali roku przeznaczysz na to już jakieś 3000 złotych.

Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków – ile to kosztuje?

Wiesz już, ile kosztuje utrzymanie szamba. Teraz pora na omówienie wydatków związanych z eksploatacją przydomowej oczyszczalni ścieków. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz opłacać wywóz osadów. Cena takiej usługi to koszt od 100 do 300 złotych. Jednak w odróżnieniu do szamba, które trzeba oczyścić nawet dwa razy w miesiącu, oczyszczalnię – w zależności od zaleceń producenta – wystarczy opróżnić najczęściej tylko raz do roku. Do kosztów trzeba również doliczyć opłaty za energię elektryczną, przeglądy serwisowe i ewentualną naprawę podzespołów. Łącznie za eksploatację oczyszczalni zapłacisz około 600 złotych. Wniosek nasuwa się sam: jest to bardzo opłacalna inwestycja, która niesie za sobą nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne korzyści.