Koszt budowy oczyszczalni przydomowej – cennik

23 lutego 2022

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to rentowne rozwiązanie, będące ciekawą alternatywą dla szamba. Oczyszczalnia jest ekologiczna oraz bardzo komfortowa i tania w użytkowaniu. Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków? Jakie są różnice w zależności od wybranego rodzaju oczyszczalni? 

Czy opłaca się wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Gdy nie ma możliwości wykonania przyłączy do kanalizacji miejskiej, rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Samo wybudowanie szamba jest tanie, jednak częste opróżnianie zbiornika sprawia, że jego bieżąca eksploatacja jest bardzo droga. Z kolei koszt budowy oczyszczalni przydomowej jest większy, niż budowy szamba, natomiast same koszty eksploatacji tego systemu są bardzo niskie. Koszty te polegają na zakupie odpowiednich biodegradowalnych środków czystości do domu oraz biopreparatów do oczyszczalni przydomowej. 

Mówiąc o opłacalności budowy oczyszczalni przydomowej, warto zwrócić uwagę także na aspekt ekologiczny. Oczyszczalnia nie jest szkodliwa dla środowiska, a do tego jest bardzo praktyczna. Na korzyść opłacalności inwestycji przemawia także możliwość pozyskania dofinansowania, dzięki któremu koszt budowy oczyszczalni przydomowej będzie mniejszy, a w niektórych przypadkach nawet porównywalny do kosztów budowy szamba. 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – cennik i różnice w budowie

Koszt wybudowania przydomowej oczyszczalni różni się w zależności od kilku czynników. Najważniejszym jest wybór konkretnego rodzaju oczyszczalni. Wyróżnia się oczyszczalnie ścieków drenażowe, biologiczne z bioreaktorem oraz modele ze złożem biologicznym. Oprócz wybrania określonej technologii oczyszczania trzeba uwzględnić również konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury, zmienne koszty montażu, a także samą wielkość oczyszczalni (ilość domowników). Mając na uwadze takie czynniki, można wskazać na to, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków oraz z czego wynikają różne wartości. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa

Najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie drenażowej oczyszczalni ścieków, której montaż jest bardziej skomplikowany niż montaż oczyszczalni biologicznej. Koszt takiej oczyszczalni, w zależności od rozmiaru, wynosi ok. 3 000 – 8 000 zł. Dla przykładu oczyszczalnia z jednokomorowym osadnikiem do mniejszych gospodarstw domowych (2-3 os.) będzie kosztować ok. 3 000 zł. Z kolei w przypadku większych gospodarstw (6-8 os.) cena zwiększy się do ok. 8 000 zł. Za sam montaż trzeba będzie zapłacić natomiast ok. 3 000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt żwiru, który zostanie wykorzystany do stworzenia drenażu. W zależności od warunków panujących na działce (warunki pracy i rodzaj gleby) cena ta może wynieść 1 000 – 2 000 zł. 

Oczyszczalnia z bioreaktorem

Koszt budowy oczyszczalni przydomowej z bioreaktorem jest większy od wcześniejszego rozwiązania. W tym wypadku za samą oczyszczalnię należy zapłacić ok. 7 000 – 22 000 zł. Cena jest zależna od wielkości zbiornika. Warto dodać, że nawet dla 4-osobowej rodziny wystarczającym będzie mniejszy zbiornik, za który trzeba będzie zapłacić kwotę z niższego przedziału cenowego. Do ceny oczyszczalni należy dodać koszt montażu ok. 2 000 – 3 000 zł. Dodatkowym kosztem będzie żwir w zależności od wybranego odbiornika.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

W przypadku oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym ceny mieszczą się w przedziale 9 000 – 22 000 zł.  Zaawansowane modele dla dużej ilości osób będą wymagały zapłacenia kwoty z wyższego przedziału cenowego. Ta oczyszczalnia składa się z osadnika wstępnego i złoża biologicznego. Oprócz ceny oczyszczalni, analogicznie do wcześniejszych przypadków, należy doliczyć koszt montażu oraz żwir w zależności od wybrania obiornika.

Jaki jest rzeczywisty koszt budowy oczyszczalni ścieków? 

To, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zależy od kilku, zmieniających się stale czynników. W zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego i wybranego rodzaju oczyszczalni można dokonać najróżniejszych obliczeń. Podczas sprawdzania opłacalności budowy instalacji, warto spojrzeć na całą inwestycję długoterminowo. 

Niskie koszty eksploatacji w porównaniu do wysokich i częstych opłat za opróżnianie szamba sprawiają, że po kilku latach od zakupu, oczyszczalnia ścieków okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Warto dodać do tego praktycznie bezobsługową pracę oczyszczalni, jej ekologiczny charakter, a także bezpośrednie korzyści w postaci niwelowania ilości nieoczyszczonych ścieków, niebezpiecznych dla gleby, wód powierzchniowych i mieszkańców.