Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest dość kosztowną inwestycją, dlatego tak ważne jest zadbanie o bezawaryjne działanie tego systemu. Żeby oczyszczalnia była tania w eksploatacji oraz rentowna, musisz regularnie dbać o jej stan. Jak czyścić przydomową oczyszczalnię ścieków? Które z dostępnych środków i preparatów najlepiej wybierać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapewniamy, że po przeczytaniu naszego poradnika, czyszczenie oczyszczalni przydomowej nie będzie dla Ciebie problematyczne.
Na czym polega czyszczenie oczyszczalni przydomowej?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to opłacalne rozwiązanie, wykorzystywane, gdy nieruchomość nie jest przyłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Jednak funkcjonalna oraz ekologiczna oczyszczalnia wymaga regularnego czyszczenia, będącego gwarancją opłacalności inwestycji oraz bezawaryjnej pracy całego systemu. Profesjonalne czyszczenie oczyszczalni przydomowej z drenażem warto zlecić firmie, specjalizującej się w tej branży. Niemniej jednak, dbając o odpowiednią eksploatację oczyszczalni, nie ma konieczności częstego korzystania z pomocy profesjonalnej firmy. Wystarczające są okresowe przeglądy urządzeń, zgodnie z instrukcją użytkowania producenta. Warto natomiast używać odpowiednich środków czyszczących w domu, a także stosować biopreparaty przeznaczone do stosowania w oczyszczalniach przydomowych.
Czyszczenie oczyszczalni przydomowej – dlaczego i jak często powinieneś je wykonywać?
Okresowe opróżnianie przydomowej oczyszczalni jest nieodzowne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego? Ponieważ gromadzący się w niej osad z czasem nie tylko utrudnia, ale nawet uniemożliwia działanie tego systemu. Opróżnianie oczyszczalni przydomowej to niezbędny zabieg, który powinien być przeprowadzony systematycznie. Co jaki czas? To zależy od zaleceń producenta, rodzaju oczyszczalni, a także rozmiaru osadnika, ale najczęściej rekomendowane jest usunięcie osadu, a także wyczyszczenie kosza filtracyjnego raz do roku.
Jak samodzielnie przeprowadzić czyszczenie oczyszczalni przydomowej?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie działała prawidłowo, jeśli nie trafią do niej niepożądane przedmioty ani środki. Co więcej, konieczne jest stosowanie odpowiednich biopreparatów do oczyszczalni przydomowych, które wpłyną na znaczną poprawę jej codziennej pracy. Wykonywanie tej czynności to nic innego, jak samodzielnie czyszczenie oczyszczalni przydomowej. Odpowiednio dobrane środki sprawiają, że oczyszczalnia działa bezawaryjnie oraz efektywnie. Wyselekcjonowane bakterie zawarte w biopreparatach poprawiają warunki rozwoju mikroorganizmów, upłynniają nieczystości oraz usuwają wierzchnią warstwę kożucha. Regularne stosowanie takich środków sprawia, że działanie oczyszczalni jest także o wiele bardziej komfortowe dla domowników.
Najczęstsze problemy z drenażem
Choć nowoczesne oczyszczalnie przydomowe nie są problematyczne w obsłudze, jak wyżej zaznaczyliśmy, konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów bogatych w bakterie, które upłynniają gromadzące się w nich nieczystości. Jeśli będziesz to bagatelizować, tłuszcze oraz złogi ścieków zaczną magazynować się w drenażu, aż w końcu go zapchają. W oczyszczalni może powstać także zbyt gęsty osad, a same nieczystości nie będą wtedy wystarczająco płynne.
Jak prawidłowo wykonać czyszczenie drenażu oczyszczalni?
Co zrobić w sytuacji, kiedy drenaż jest już zapchany? Najpierw spróbuj go udrożnić, stosując biologiczny środek udrożniający – ten powinien zredukować powstałe zatory. Co ważne – aplikacja tego rodzaju preparatów nie jest trudna i najczęściej sprowadza się do przygotowania roztworu według zaleceń producenta. Specjalne środki, zawierające bakterie do szamb i oczyszczalni, rozpuszczą zator oraz sprawią, że będzie on ponownie drożny. Produkty przeznaczone do udrażniania kupisz w sklepie internetowym Biopolis.pl. Jeśli ich zastosowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów, skorzystaj z usług specjalistycznej firmy, która wykona profesjonalne czyszczenie drenażu oczyszczalni. Jej pracownicy będą musieli rozkopać ten element instalacji i wymienić go na nowy.
Jak często czyścić drenaż oczyszczalni?
Regularnie stosując odpowiednie biopreparaty do oczyszczalni przydomowej, można sprawić, że będzie ona pracowała efektywnie i bezawaryjnie. W przypadku prawidłowej pracy urządzenia nie ma konieczności dodatkowego czyszczenia drenażu przez serwisantów. Mówiąc o dbaniu o czystość całego systemu, warto pamiętać także o tym, aby regularnie przeprowadzać opróżnianie oczyszczalni przydomowej. W zależności od producentów urządzenia, zaleca się wykonywanie tej czynności mniej więcej raz do roku.
Jakich środków najlepiej używać podczas eksploatacji oczyszczalni przydomowej?
Oczyszczalnia przydomowa będzie działała prawidłowo i praktycznie bezobsługowo, jeśli zwrócisz uwagę na to, co dokładnie znajduje się w jej wnętrzu. Urządzenie to służy do oczyszczania ścieków bytowych, dlatego nie powinny trafiać do niej przedmioty, które nie mogą zostać rozłożone biologicznie – na przykład folie czy tekstylia – co wbrew pozorom zdarza się niestety dość często. Do oczyszczalni nie powinny trafiać również żadne substancje o charakterze przemysłowym czy środki piorące zawierające detergenty. Negatywny wpływ na pracę urządzenia będą miały także tradycyjne środki czyszczące na bazie chloru. Ich stosowanie może doprowadzić do osłabienia osadu czynnego, odpowiedzialnego za rozkład zanieczyszczeń. Dbając o bezawaryjność oraz opłacalność przydomowej oczyszczalni, najlepiej więc wybierać ekologiczne, biodegradowalne środki czyszczące. Pełnią one takie same funkcje, jak tradycyjne środki, jednak nie szkodzą przy tym mikroorganizmom, które znajdują się oczyszczalni. Biozamienniki to między innymi: biodegradowalne żele do WC, środki do pralek, zmywarek i odpływów, pianki kuchenne, tabletki do zmywarki, koncentraty do mycia podłóg czy płyny do mycia naczyń. Stosowanie tych kilku prostych zasad, które wymieniliśmy, pozwoli Ci cieszyć się efektywną pracą Twojej przydomowej oczyszczalni ścieków.