Podziemny zbiornik na wodę – dlaczego warto?

8 grudnia 2021

W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić argumenty, które są znakomitym dowodem na to, że montaż podziemnego zbiornika na wodę jest doskonałym rozwiązaniem. Tego rodzaju inwestycje są niezwykle korzystne i wiążą się z wieloma zaletami, a jedną z nich jest wielofunkcyjność. Podziemne zbiorniki są przeznaczone do magazynowania wody, co jest idealnym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Poznaj już dziś szczegóły działania wspomnianych elementów oraz pozostałe zalety, które z pewnością przekonają Cię do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej instalacji zbiorników na deszczówkę w swoim ogrodzie. Życzymy miłej lektury!

Zbiornik na deszczówkę – doskonała inwestycja na długie lata

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w zbiornik na deszczówkę. Jak wspomnieliśmy na początku, jest to niezwykle korzystne rozwiązanie z uwagi na dużą praktyczność. Instalacja podziemnego zbiornika na wodę pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych, dodatkowo odciążając kanalizację ściekową. Wystarczy wybrać wysokiej jakości model, charakteryzujący się dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia, aby cała inwestycja spełniła wszelkie oczekiwania i potrzeby. Poszczególne podziemne zbiorniki na wodę różnią się pojemnością, którą należy dopasować do wielkości gospodarstwa domowego, a także uzależnić ją od średniej rocznej sumy opadów. Gromadzona w tej sposób woda deszczowa może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim znakomicie sprawdzi się do podlewania roślin ogrodowych, a także do spłukiwania domowych toalet. Warto także wiedzieć, że montaż podziemnego zbiornika na wodę może także sprawdzić się do celów wstępnej retencji przy dużych opadach deszczu, co zabezpiecza posesję przed ewentualnym zalaniem.

Sposób działania zbiornika na deszczówkę

Warto także wiedzieć jak działa zbiornik na wodę. Każdy z tego rodzaju modeli jest odporny na niekorzystne warunki gruntowo-wodne i charakteryzuje się odpowiednim kształtem, w przypadku którego główną rolę odgrywają wzmocnienia i wyprofilowania, mające na celu zapewnić wzorową sztywność i stabilność po montażu. Podziemne zbiorniki są większe niż naziemne i mogą pomieścić wiele metrów sześciennych wody. Montując całą instalację pod wjazdem do garażu, należy zadbać o dodatkowe, np. w postaci płyty betonowej.

Podziemne zbiorniki na wodę są przeznaczone do zakopania pod ziemią. Ich zadaniem jest gromadzenie deszczówki, którą za pomocą odpowiednich akcesoriów można wykorzystać do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej. Do poprawnego działania tego rodzaju zbiornika niezbędny jest filtr do wody, który odpowiada za zatrzymanie większych zanieczyszczeń, a także zawór umożliwiający zamknięcie dopływu wody deszczowej do zbiornika, na przykład po jego napełnieniu lub w okresie zimowym. Niezbędnym akcesorium jest również wąż ssawny, który pobiera wodę ze zbiornika i pompa wytwarzająca odpowiednie ciśnienie.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu podziemnego zbiornika na deszczówkę?

Podczas instalacji podziemnego zbiornika na wodę warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje teren działki, którą mamy do dyspozycji. Warto sprawdzić, czy nie będzie kolizji z rurociągami znajdującymi się już w gruncie oraz nie sadzić roślin nad miejscem montażowym, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym, gdyż mogłoby to uszkodzić zbiornik. Co ważne, umieszczona pod powierzchnią instalacja retencyjna na wodę deszczową pozostaje niewidoczna dla oka, nie zajmuje cennego miejsca, a także nie zaburza aranżacji ogrodu.

Szeroki wybór zbiorników na wodę deszczową znajdziesz w naszym sklepie internetowym – zapraszamy!