Jaką pompę do wody wybrać?

9 listopada 2021

Wiele osób zastanawia się jaką pompę do wody wybrać, aby dokonana inwestycja była opłacalna. Poszczególne modele różnią się budową oraz zastosowaniem. Można korzystać z ich zalet zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle. Jednak istnieje kilka czynników, którymi warto się kierować podczas zakupu. Zatem jaka pompa do wody sprawdzi się w Twoim przypadku? Przeczytaj już dziś nasz artykuł, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze parametry pomp do wody

Najlepsza pompa do wody to taka, która spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby. Jednak podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Głównym jest wydajność urządzenia, zatem zdolność pomp wodnych do przepompowania danej ilości wody w określonej jednostce czasu. Wedle statystyk rodzina 4-osobowa średnio nie zużywa więcej niż 3500l/h podczas kąpieli w wannie, brania prysznica, podlewania ogrodu, korzystania z umywalki i toalety czy mycia naczyń. Zatem warto ten parametr dostosować do indywidualnych potrzeb całego gospodarstwa domowego i naszych codziennych przyzwyczajeń. Bardzo ważną kwestią jest także ciśnienie wody wyrażone w barach. Aby zdecydować o tym parametrze konieczne jest przeanalizowanie głębokości, długości i oporu rur oraz ciśnienia gotowego na wyjściu. Ciśnienie maksymalne powinno być wyższe od minimalnego o około 60%. Im węższe rury instalacji wodnej, tym większy opór stawiają, dlatego warto to wziąć pod uwagę. Dla przykładu większość ujęć wodnych zapewnia prawidłową pracę przy ciśnieniu około 2 bar.

Zastosowanie pomp do wody

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie jaką pompę do wody wybrać należy zdecydować o ich zastosowaniu. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju doskonale zastępują wodociągi i kanalizację. Pompy wodne mogą dostarczać do domu wodę pitną, a także doprowadzać jej strumień niezbędny do kąpieli czy usuwania nieczystości z gospodarstwa domowego. Pompy głębinowe pracują zanurzone pod wodą. Wyróżniają się smukłym kształtem, cichą pracą oraz niewielką średnicą. Są przeznaczone przede wszystkim do pobierania czystej wody z wąskich studni głębinowych. Pompy do szamba są dedykowane do pompowania zanieczyszczeń organicznych. Zwykle mają wbudowany system tnący, który rozdrabnia większe i twardsze składniki znajdujące się w ściekach domowych, co pozwala udrożnić pracę oczyszczalni. Pompy ogrodowe można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie, np. podczas wypompowywania wody ze studni czy naturalnych i sztucznych zbiorników. Modele te doskonale sprawdzą się także do usuwania deszczówki, a tłoczoną w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu czy mycia auta, zatem jest to doskonałe rozwiązanie, niosące za sobą wiele korzyści.

Rodzaje pomp wody ze względu na zasilanie

Bardzo istotnym parametrem jest także moc silnika pompy wody, gdyż to właśnie od tego podzespołu zależy wydajność urządzenia oraz jego zdolność do wytwarzania odpowiedniego ciśnienia. Silniki mogą być elektryczne lub spalinowe. Pierwszy rodzaj jest cichszy podczas pracy oraz praktycznie bezobsługowy. Pompy wyposażone w ten wariant zasilania mogą być montowane pod wodą, a także wykorzystywane w pomieszczeniach. Natomiast pompy z silnikami spalinowymi nie są uzależnione od dostępu do energii elektrycznej, dzięki czemu są praktyczne i bardziej mobilne. Jednak nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach, gdyż są to wyłącznie pompy wodne nawierzchniowe.