Czyszczenie drenażu oraz samej oczyszczalni przydomowej

23 lutego 2022

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest kosztowną inwestycją, dlatego warto zadbać o jej bezawaryjne działanie. Aby oczyszczalnia była tania w eksploatacji i rentowna, musisz regularnie dbać o jej czystość. Jak czyścić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jakie środki i preparaty wybrać? 

Na czym polega czyszczenie oczyszczalni przydomowej? 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to opłacalne rozwiązanie, wykorzystywane, gdy nieruchomość nie jest przyłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Funkcjonalna i ekologiczna oczyszczalnia wymaga regularnego czyszczenia, będącego gwarancją opłacalności inwestycji oraz bezawaryjnej pracy całego systemu. Profesjonalne czyszczenie oczyszczalni przydomowej z drenażem warto zlecić firmie, specjalizującej się w tej branży. Niemniej jednak, dbając o odpowiednią eksploatację oczyszczalni, nie ma konieczności częstego korzystania z pomocy specjalistycznej firmy. Wystarczające są okresowe przeglądy urządzeń, zgodnie z instrukcją użytkowania producenta. Warto natomiast korzystać z odpowiednich środków czyszczących w domu, a także stosować biopreparaty do stosowania w oczyszczalniach przydomowych. 

Jakich środków używać podczas eksploatacji oczyszczalni przydomowej? 

Oczyszczalnia przydomowa będzie działała prawidłowo i praktycznie bezobsługowo, jeśli zwrócisz uwagę na to, co dokładnie do niej trafia. Urządzenie to służy do oczyszczania ścieków bytowych, dlatego nie powinny trafiać do niej przedmioty, które nie mogą zostać rozłożone biologicznie, jak np. folie czy tekstylia. Do oczyszczalni nie powinny trafiać także substancje o charakterze przemysłowym czy środki piorące z detergentami. Negatywny wpływ na pracę przydomowej oczyszczalni będą miały także tradycyjne środki czyszczące na bazie chloru. 

Stosowanie ich może doprowadzić do osłabienia osadu czynnego, odpowiedzialnego za rozkład zanieczyszczeń. Dbając o bezawaryjność i opłacalność przydomowej oczyszczalni, warto więc stosować ekologiczne, biodegradowalne środki czyszczące. Pełnią one takie same funkcje, jak tradycyjne środki, jednak nie szkodzą przy tym mikroorganizmom obecnym w oczyszczalni. Biozamienniki to m.in. biodegradowalne żele do WC, środki do pralek, zmywarek i odpływów, pianki kuchenne, tabletki do zmywarki, koncentraty do mycia podłóg czy płyny do mycia naczyń. 

Jak samodzielnie przeprowadzić czyszczenie oczyszczalni przydomowej? 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie działała prawidłowo, jeśli nie będą trafiać do niej niepożądane przedmioty i środki. Co więcej, konieczne jest stosowanie odpowiednich biopreparatów do oczyszczalni przydomowych, które wpłyną na poprawę jej codziennej pracy. Wykonywanie tej czynności to nic innego, jak samodzielnie czyszczenie oczyszczalni przydomowej. Odpowiednio dobrane środki sprawiają, że oczyszczalnia działa bezawaryjnie oraz efektywnie. Wyselekcjonowane bakterie zawarte w biopreparatach poprawiają warunki rozwoju mikroorganizmów, upłynniają ścieki oraz usuwają wierzchnią warstwę kożucha. Regularne stosowanie biopreparatów sprawia, że działanie oczyszczalni jest także bardziej komfortowe dla domowników.

Jak wykonać czyszczenie drenażu oczyszczalni?

Drenaż oczyszczalni może zapchać się z kilku powodów. Jednym z nich jest utworzenie się na powierzchni zbiornika kożucha ze złogów tłuszczu, który następnie trafi do drenażu i wypełni go, uniemożliwiając ściekom przedostanie się. W oczyszczalni może powstać także zbyt gęsty osad, a same ścieki mogą nie być wystarczająco płynne. Tego typu przyczynom można zapobiec, przeprowadzając regularnie czyszczenie drenażu oczyszczalni odpowiednimi biopreparatami. 

Jeśli jednak wskutek zaniedbania tej czynności, w drenażu pojawi się zator, można nadal samodzielnie usunąć taką usterkę. Wystarczy sięgnąć po specjalne środki, zawierające bakterie do szamb i oczyszczalni, które rozpuszczą zator i sprawią, że będzie on ponownie drożny. Warto pamiętać, że gdy drenaż zapcha się całkowicie, konieczne będzie skontaktowanie się z profesjonalną firmą, która będzie musiała rozkopać ten element instalacji i wymienić go na nowy.

Jak często czyścić drenaż oczyszczalni? 

Stosując regularnie odpowiednie biopreparaty do oczyszczalni przydomowej, można sprawić, że będzie ona pracowała efektywnie i bezawaryjnie. W przypadku prawidłowej pracy urządzenia nie ma konieczności dodatkowego czyszczenia drenażu przez serwisantów. Mówiąc o dbaniu o czystość całego systemu, warto pamiętać także o tym, by regularnie przeprowadzać opróżnianie oczyszczalni przydomowej. W zależności od producentów urządzenia zaleca się wykonywanie tej czynności mniej więcej raz w roku.