Wykorzystanie wody deszczowej – wskazówki

19 sierpnia 2022
Wykorzystanie wody deszczowej – wskazówki

Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie jak jej używać? Czy trzeba ją oczyszczać? Przeczytaj poniższy tekst, a uzyskasz odpowiedzi! Takie rozwiązanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – częste susze, kuriozalne opłaty za wodę, szereg obostrzeń dotyczących jej użytkowania – wszystkie te czynniki sprawiają, że do łask powracają stare alternatywne sposoby gromadzenia wody. Jak wykorzystać deszczówkę w domu, w ogrodzie, na działce?

Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?

Powodów, dla których warto gromadzić deszczówkę jest wiele. Po pierwsze, jeśli nikt jej nie zbierze, to najpierw spłynie ona do rzek, następnie do mórz i oceanów, a w konsekwencji nikt już jej nie wykorzysta. To marnowanie bezcennego zasobu, które – dosłownie – spada nam z nieba. Ponadto wykorzystanie wody deszczowej to niezależność – kiedy nadejdzie susza, mając własny zbiornik z wodą, nie musisz przestrzegać zakazu zraszania kwiatów rosnących w swoim ogrodzie czy podlewania warzyw z Twojego przydomowego ogródka. Mało tego – rośliny z pewnością odwdzięczą Ci się bujnymi plonami, bo od twardej kranówki zdecydowanie wolą bardziej miękką, bogatszą w substancje odżywcze, a na dodatek lekko kwaśną deszczówkę. Kolejny powód? Woda pitna to drogocenny skarb, którego na co dzień zupełnie nie doceniamy, a przecież jej źródło może się w końcu wyczerpać. Dlatego magazynowanie deszczówki jest tak istotne. Ponadto jej gromadzenie to również duża oszczędność i mniejsze rachunki za wodę wodociągową. Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie systemu zagospodarowania deszczówki, możesz zaoszczędzić nawet do 50% na wodzie wodociągowej! Musisz przyznać, że to sporo. Na koniec jeszcze jeden argument – instalacja wspomnianego systemu to jednorazowa inwestycja, ale korzyści z niej Ty, jak i pozostali domownicy będziecie czerpać przez lata.

Jak wykorzystać deszczówkę w domu i w ogrodzie?

Do czego wykorzystać deszczówkę? Ma ona bardzo szerokie zastosowanie, które nie ogranicza tylko do podlewania kwiatów. Możesz również używać jej w swoim gospodarstwie domowym. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, którymi warto się zainspirować:

  • mycie samochodu, roweru czy motocyklu,
  • zraszanie trawników,
  • podlewanie roślin ustawionych w donicach na balkonach, tarasach oraz wokół posesji,
  • podlewanie warzyw i owoców w przydomowym ogródku,
  • mycie mebli i akcesoriów ogrodowych oraz tarasowych,
  • czyszczenie nawierzchni wokół domu,
  • pranie,
  • czyszczenie podłóg,
  • płukanie włosów,
  • mycie rąk i stóp w niewielkim zbiorniku ustawionym w ogrodzie,
  • mycie szyb,
  • spłukiwanie i czyszczenie toalet.

Wykorzystanie deszczówki w domu i ogrodzie – najważniejsze zalety

  • Wsparcie ekologii.

Korzystanie z zasobów, które daje Ci ziemia, to najlepszy wyraz troski o nasz dom, czyli planetę. Takie działanie pozwala przeciwdziałać niedoborom wody, a także częściowo uzależnić się od jej dostaw.

  • Oszczędność na rachunkach.

W czasach, gdy koszt korzystania z wody wodociągowej nieustannie rośnie, ograniczenie jej zużycia jest na wagę złota.

  • Poprawa kondycji uprawianych roślin.

Jak już wyżej wspomnieliśmy; kwiaty, warzywa i owoce od wody kranowej wolą deszczówkę. Ta druga jest bardziej wartościowa – miękka i jednocześnie uboga w chlor. Możesz używać jej do podlewania wszystkich roślin, także tych kwasolubnych, na przykład różaneczników, wrzosów czy borówek.

  • Niska zawartość wapnia.

Deszczówka ma nie tylko małą zawartość chloru, ale na dodatek jest uboga w wapń, a to czyni ją zdatną do prania. Nie musisz obawiać się, że taka woda uszkodzi Twoją pralkę. Mało tego – deszczówka ma również pozytywny wpływ na stan pranych w niej ubrań – zabezpiecza ich włókna przed utratą elastyczności.

  • Prosty montaż systemów do zagospodarowania wody.

Proponowane przez nas systemy, dostępne w sklepie Biopolis, są łatwe do zainstalowania, a na dodatek wyjątkowo trwałe. A to dlatego, że wykonano je z solidnych materiałów, które są odporne na uszkodzenia.

Jak gromadzić deszczówkę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób magazynować deszczówkę? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż specjalnego systemu do zagospodarowania wody deszczowej. Możesz zdecydować się na modele przeznaczone do domu, wybrać te dedykowane do ogrodu lub kupić klasyczne zbiorniki o szerokim zastosowaniu. Wszystkie wymienione warianty urządzeń znajdziesz w sklepie internetowym Biopolis. Pomiędzy sobą różnią się one nie tylko przeznaczeniem, ale również sposobem instalacji, pojemnością oraz konstrukcją. Łączą je natomiast atrakcyjne ceny, a także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za bieżącą wodę. Ich niewątpliwą zaletą jest oczyszczenie wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych, na przykład piasku, gałęzi czy liści. Sprawdź oferowane przez nas urządzenia ułatwiające gromadzenie deszczówki, a potem wybierz spośród nich ten, który najbardziej odpowiada potrzebom Twoim i innych domowników.

Do czego wykorzystać deszczówkę – nietypowe pomysły

Jak już wyżej pisaliśmy, magazynowanie wody deszczowej to sposób na odciążenie domowego budżetu. Taka woda z odzysku może zastąpić czystą wodę w wielu urządzeniach i miejscach. Jak wykorzystać deszczówkę w domu i poza nim? Oprócz wymienionych przez nas wyżej możliwości, wypróbuj również poniższe – znacznie mniej oczywiste – sposoby:

  • mycie narzędzi – wodą z deszczówki wyczyścisz sprzęt do pracy w ogrodzie czy akcesoria do sprzątania,
  • napełnianie basenu – dzięki deszczówce możesz nawet parę razy w ciągu sezonu zmieniać wodę w zbiorniku, bez użycia drogiej chemii basenowej czy specjalnej pompy,
  • zasilania oczka wodnego – jeśli masz na to miejsce na swojej posesji, wybuduj oczko wodne, które będzie nie tylko efektowną dekoracją ogrodu, ale także zbiornikiem na wodę opadową,
  • mycie naczyń – zwłaszcza szklanych, ponieważ taka woda nie pozostawia na nich uciążliwych smug,
  • kąpiel psa – mycie w deszczówce sprawi, że sierść czworonoga będzie lśniąca oraz miękka w dotyku,
  • nawożenie roślin – deszczówka nadaje się nie tylko do podlewania roślin, ale może być również bazą do przygotowania gnojówki, a tę wykorzystasz do regeneracji gleby, nawożenia kwiatów czy zwalczania szkodników w ogrodzie.

Woda z deszczówki do picia

Jak widzisz, lista sposobów na wykorzystanie deszczówki jest długa. Taką wodę możesz użyć zarówno do prac domowych, jak i przeznaczyć do podlewania ogrodu. Czy jednak nadaje się ona do picia? Niestety nie. Według ekspertów deszczówka nie jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia na całej ziemi, nawet na obszarach mało zaludnionych – jak na przykład Antarktyda. Żeby pić taką wodę bez obaw o zdrowie, wcześniej trzeba byłoby sprawdzić jej skład oraz wynikające z niego właściwości. Ponadto musiałaby ona być dokładnie przefiltrowana.

Wykorzystanie wody deszczowej a społeczna odpowiedzialność

Wykorzystanie wody deszczowej we własnym gospodarstwie to nie tylko korzyści dla Twojego budżetu domowego, ale również inwestycja w dobro ogółu. Dlaczego? Zbieranie wody opadowej – i używanie jej do prac domowych czy ogrodowych – zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi. Zaoszczędzony w ten sposób zasób może być wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych – na przykład podczas susz. Mało tego, deszczówka jest też przydatna podczas pożarów czy braków w dostawie bieżącej wody.

Na tym nie koniec – zużywając mniej wody w gospodarstwie domowym, pozytywnie wpływasz na stan środowiska, co w dobie galopujących zmian klimatycznych jest ogromnie ważne. Działając w ten sposób, redukujesz zanieczyszczenie wód powierzchniowych pestycydami, chemią, osadami, nawozami oraz metalami. Brzmi przekonująco, prawda?

This is default text for notification bar