Wykorzystanie wody deszczowej – wskazówki

19 sierpnia 2022
Wykorzystanie wody deszczowej – wskazówki

Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie jak jej używać? Czy trzeba ją oczyszczać? Przeczytaj poniższy tekst, a uzyskasz odpowiedzi gospodarstwie domowym? Takie rozwiązanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – częste susze, kuriozalne opłaty za wodę, szereg obostrzeń dotyczących jej użytkowania – wszystkie te czynniki sprawiają, że do łask powracają stare alternatywne sposoby gromadzenia wody. Jak wykorzystać deszczówkę w domu, w ogrodzie, na działce? Do czego możesz te i podobne pytania.

Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?

Powodów, dla których warto gromadzić deszczówkę jest wiele. Po pierwsze, jeśli nikt jej nie zbierze, to najpierw spłynie ona do rzek, następnie do mórz i oceanów, a w konsekwencji nikt już jej nie wykorzysta. To marnowanie bezcennego zasobu, które – dosłownie – spada nam z nieba. Ponadto wykorzystanie wody deszczowej to niezależność – kiedy nadejdzie susza, mając własny zbiornik z wodą, nie musisz przestrzegać zakazu zraszania kwiatów rosnących w swoim ogrodzie czy podlewania warzyw z Twojego przydomowego ogródka. Mało tego – rośliny z pewnością odwdzięczą Ci się bujnymi plonami, bo od twardej kranówki zdecydowanie wolą bardziej miękką, bogatszą w substancje odżywcze, a na dodatek lekko kwaśną deszczówkę. Kolejny powód? Woda pitna to drogocenny skarb, którego na co dzień zupełnie nie doceniamy, a przecież jej źródło może się w końcu wyczerpać. Dlatego magazynowanie deszczówki jest tak istotne. Ponadto jej gromadzenie to również duża oszczędność i mniejsze rachunki za wodę wodociągową. Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie systemu zagospodarowania deszczówki, możesz zaoszczędzić nawet do 50% na wodzie wodociągowej! Musisz przyznać, że to sporo. Na koniec jeszcze jeden argument – instalacja wspomnianego systemu to jednorazowa inwestycja, ale korzyści z niej Ty, jak i pozostali domownicy będziecie czerpać przez lata.

Jak wykorzystać deszczówkę w domu i w ogrodzie?

Do czego wykorzystać deszczówkę? Ma ona bardzo szerokie zastosowanie, które nie ogranicza tylko do podlewania kwiatów. Możesz również używać jej w swoim gospodarstwie domowym. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, którymi warto się zainspirować:

 • mycie samochodu, roweru czy motocyklu,
 • zraszanie trawników,
 • podlewanie roślin ustawionych w donicach na balkonach, tarasach oraz wokół posesji,
 • podlewanie warzyw i owoców w przydomowym ogródku,
 • mycie mebli i akcesoriów ogrodowych oraz tarasowych,
 • czyszczenie nawierzchni wokół domu,
 • pranie,
 • czyszczenie podłóg,
 • płukanie włosów,
 • mycie rąk i stóp w niewielkim zbiorniku ustawionym w ogrodzie,
 • mycie szyb,
 • spłukiwanie i czyszczenie toalet.

Wykorzystanie deszczówki w domu i ogrodzie – najważniejsze zalety

 • Wsparcie ekologii.

Korzystanie z zasobów, które daje Ci ziemia, to najlepszy wyraz troski o nasz dom, czyli planetę. Takie działanie pozwala przeciwdziałać niedoborom wody, a także częściowo uzależnić się od jej dostaw.

 • Oszczędność na rachunkach.

W czasach, gdy koszt korzystania z wody wodociągowej nieustannie rośnie, ograniczenie jej zużycia jest na wagę złota.

 • Poprawa kondycji uprawianych roślin.

Jak już wyżej wspomnieliśmy; kwiaty, warzywa i owoce od wody kranowej wolą deszczówkę. Ta druga jest bardziej wartościowa – miękka i jednocześnie uboga w chlor. Możesz używać jej do podlewania wszystkich roślin, także tych kwasolubnych, na przykład różaneczników, wrzosów czy borówek.

 • Niska zawartość wapnia.

Deszczówka ma nie tylko małą zawartość chloru, ale na dodatek jest uboga w wapń, a to czyni ją zdatną do prania. Nie musisz obawiać się, że taka woda uszkodzi Twoją pralkę. Mało tego – deszczówka ma również pozytywny wpływ na stan pranych w niej ubrań – zabezpiecza ich włókna przed utratą elastyczności.

 • Prosty montaż systemów do zagospodarowania wody.

Proponowane przez nas systemy, dostępne w sklepie Biopolis, są łatwe do zainstalowania, a na dodatek wyjątkowo trwałe. A to dlatego, że wykonano je z solidnych materiałów, które są odporne na uszkodzenia.

Jak gromadzić deszczówkę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób magazynować deszczówkę? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż specjalnego systemu do zagospodarowania takiej wody. Możesz zdecydować się na modele przeznaczone do domu, wybrać te dedykowane do ogrodu lub kupić klasyczne zbiorniki o szerokim zastosowaniu. Wszystkie wymienione warianty urządzeń znajdziesz w sklepie internetowym Biopolis. Pomiędzy sobą różnią się one nie tylko przeznaczeniem, ale również sposobem instalacji, pojemnością oraz konstrukcją. Łączą je natomiast atrakcyjne ceny, a także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za bieżącą wodę. Ich niewątpliwą zaletą jest oczyszczenie wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych, na przykład piasku, gałęzi czy liści. Sprawdź oferowane przez nas urządzenia ułatwiające gromadzenie deszczówki, a potem wybierz spośród nich ten, który najbardziej odpowiada potrzebom Twoim i innych domowników.