Wiele osób zastanawia się jaką pompę do wody wybrać, aby dokonana inwestycja była opłacalna. Poszczególne modele różnią się budową oraz zastosowaniem. Można korzystać z ich zalet zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle. Jednak istnieje kilka czynników, którymi warto się kierować podczas zakupu. Zatem jaka pompa do wody sprawdzi się w Twoim przypadku? Przeczytaj już dziś nasz artykuł, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Zapraszamy do lektury!
Najważniejsze parametry pomp do wody
Najlepsza pompa do wody to taka, która spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby. Jednak podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Głównym jest wydajność urządzenia, zatem zdolność pomp wodnych do przepompowania danej ilości wody w określonej jednostce czasu. Wedle statystyk rodzina 4-osobowa średnio nie zużywa więcej niż 3500l/h podczas kąpieli w wannie, brania prysznica, podlewania ogrodu, korzystania z umywalki i toalety czy mycia naczyń. Zatem warto ten parametr dostosować do indywidualnych potrzeb całego gospodarstwa domowego i naszych codziennych przyzwyczajeń. Bardzo ważną kwestią jest także ciśnienie wody wyrażone w barach. Aby zdecydować o tym parametrze konieczne jest przeanalizowanie głębokości, długości i oporu rur oraz ciśnienia gotowego na wyjściu. Ciśnienie maksymalne powinno być wyższe od minimalnego o około 60%. Im węższe rury instalacji wodnej, tym większy opór stawiają, dlatego warto to wziąć pod uwagę. Dla przykładu większość ujęć wodnych zapewnia prawidłową pracę przy ciśnieniu około 2 bar.
Zastosowanie pomp do wody
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie jaką pompę do wody wybrać należy zdecydować o ich zastosowaniu. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju doskonale zastępują wodociągi i kanalizację. Pompy wodne mogą dostarczać do domu wodę pitną, a także doprowadzać jej strumień niezbędny do kąpieli czy usuwania nieczystości z gospodarstwa domowego. Pompy głębinowe pracują zanurzone pod wodą. Wyróżniają się smukłym kształtem, cichą pracą oraz niewielką średnicą. Są przeznaczone przede wszystkim do pobierania czystej wody z wąskich studni głębinowych. Pompy do szamba są dedykowane do pompowania zanieczyszczeń organicznych. Zwykle mają wbudowany system tnący, który rozdrabnia większe i twardsze składniki znajdujące się w ściekach domowych, co pozwala udrożnić pracę oczyszczalni. Pompy ogrodowe można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie, np. podczas wypompowywania wody ze studni czy naturalnych i sztucznych zbiorników. Modele te doskonale sprawdzą się także do usuwania deszczówki, a tłoczoną w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu czy mycia auta, zatem jest to doskonałe rozwiązanie, niosące za sobą wiele korzyści.
Rodzaje pomp wody ze względu na zasilanie
Bardzo istotnym parametrem jest także moc silnika pompy wody, gdyż to właśnie od tego podzespołu zależy wydajność urządzenia oraz jego zdolność do wytwarzania odpowiedniego ciśnienia. Silniki mogą być elektryczne lub spalinowe. Pierwszy rodzaj jest cichszy podczas pracy oraz praktycznie bezobsługowy. Pompy wyposażone w ten wariant zasilania mogą być montowane pod wodą, a także wykorzystywane w pomieszczeniach. Natomiast pompy z silnikami spalinowymi nie są uzależnione od dostępu do energii elektrycznej, dzięki czemu są praktyczne i bardziej mobilne. Jednak nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach, gdyż są to wyłącznie pompy wodne nawierzchniowe.
Jak działa pompa wody?
Do pracy tego systemu niezbędna jest różnica ciśnień, która powstaje w pompie tłocznej lub wirowej. Pierwszy rodzaj urządzenia określany jest też jako pompa wyporowa i opiera się na użyciu – jak sama nazwa sugeruje – tłoka. Kiedy ten element porusza się, woda podnosi się z obszaru ssawnego do strefy tłocznej. Żeby proces przebiegał prawidłowo, pompa musi być całkowicie zanurzona w cieczy. Każdy ruch tłoka skutkuje przetransportowaniem wody do góry urządzenia.
A jak działa pompa wody wirowa? Zamiast tłoka znajdują się w niej wirniki łopatkowe. Elementy te obracają się i dzięki temu ciecz przepływa z części ssącej do tłocznej. Jest to możliwe, ponieważ u wylotu pompy zmniejsza się ciśnienie. Kiedy urządzenie nie działa, następuje przepływ wsteczny, dlatego tego typu system powinien być zabezpieczony zaworem zwrotnym. Co ważne, w przeciwieństwie do wersji tłocznej, pompa wirowa nie musi być całkowicie zanurzona w wodzie.
Najlepsza pompa do studni
Zastanawiasz się, jaka pompa do studni będzie najlepsza? Wybierając ją, zwróć uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, dopasuj pompę do rodzaju studni:
- Studnia kopana
W tym wypadku najczęściej używa się standardowych pomp zanurzeniowych bądź powierzchniowych. Jeśli jednak lustro wody znajduje się nisko, znacznie lepiej sprawdzi się pompa głębinowa przeznaczona do studni kopanych.
- Studnia abisynka
Jaką pompę do wody wybrać do studni abisyńskiej? Do tych niewielkich zbiorników, które pozwalają czerpać wodę z głębokości zaledwie kilku metrów, powinny być dopasowane urządzenia o małych średnicach: elektryczne pompy powierzchniowe lub tradycyjne pompy ręczne.
- Studnia głębinowa
Jak zapewne się domyślasz, w studni tej najlepiej zastosować pompę głębinową, inaczej nazywaną wirową. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem sprawdzić, czy wielkość urządzenia dopasowana jest do otworu zbiornika.
Ponadto pod uwagę weź również głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody. Jeśli studnia jest bardzo głęboka, najlepiej wybierz model wirowy, który sprawdzi się nawet w tych zbiornikach, w jakich odwierty mają kilkadziesiąt metrów. Natomiast w przypadku płytszych zbiorników, możesz zdecydować się na wariant hydroforowy – o nieskomplikowanej budowie, a co za tym idzie również niskiej cenie.
Jaka pompa do ogrodu?
Pompy do wody przydają się nie tylko wtedy, kiedy masz studnię. Urządzenia te są nieodzowne również podczas prac na działce. Jaka pompa do ogrodu będzie najlepszym rozwiązaniem? Przeczytaj, jakie rodzaje urządzeń masz do wyboru i sam zdecyduj:
- Standardowa pompa ogrodowa
Umożliwia pozyskiwanie wody ze zbiorników na deszczówkę, a także niezbyt głębokich studni, których poziom lustra wody wynosi maksymalnie 8 metrów.
- Pompa zanurzeniowa
Ten rodzaj pompy może tłoczyć wodę nawet do wysokości kilkudziesięciu metrów. Ponadto jest łatwy do zamontowania i prosty w obsłudze.
- Pompa głębinowa
Jak wyżej wspominaliśmy, instaluje się ją głównie w studniach głębinowych. Taki system charakteryzuje się oszczędnym trybem pracy. Prócz tego jest cichy, ponieważ znajduje się poza domem. Minusem takiego rozwiązania jest utrudniony dostęp do pompy.
Jaka pompa do wody czystej, a jaka do brudnej?
W zależności od rodzaju urządzenia, pompa może być przeznaczona do wody czystej lub brudnej. Jaki model będzie najbardziej odpowiedni w każdym z tych przypadków?
- Woda czysta
W pracy z wodą czystą sprawdzi się pompa hydroforowa. Większość takich urządzeń włącza się automatycznie, kiedy poziom ciśnienia powietrza obniża się, a następnie dostarcza wodę pitną. Szukając odpowiedniego modelu, sprawdź również jego zatapialność. Najczęściej wynosi ona od 10 do 30 metrów. Jeśli pompa ma pracować na dużym zbiorniku, zdecydowanie lepiej zdecydować się na urządzenie o większej pojemności.
- Woda brudna
Najlepsza pompa do wody brudnej to taka, która ma wydajność na poziomie 17 000-18 000 l/h. Ponadto istotny jest wskaźnik podnoszenia wody – najbardziej optymalna wartość to 10 m. Sprawdź też maksymalną średnicę zanieczyszczeń, które mogą być zasysane przez pompę; to ważne, ponieważ zbyt duże mogą zatkać przewody, a nawet uszkodzić urządzenie. Jeśli chcesz, żeby sprzęt działało maksymalnie efektywnie, zdecyduj się na wersję wyposażoną w rozdrabniacz – element ten pozwala sprawnie wypompowywać nawet bardzo kleiste i duże materiały. Funkcja ta jest również nieodzowna do oczyszczania szamba. Oprócz tego pamiętaj, żeby przed zakupem takiego urządzenia upewnić się, że jest ono przeznaczone do zanieczyszczonej wody.