Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać – porady

9 listopada 2021

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to znakomita inwestycja, która stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych szamb, a także jest dowodem na to, że można zatroszczyć się o ekosystem, zaoszczędzić, a także zapewnić sobie jeszcze wyższy komfort życia codziennego. Wiele właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się jaką oczyszczalnię przydomową wybrać. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejszy informacje, którymi należy się kierować podczas wyboru, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wszystkie zalety przydomowej oczyszczalni ścieków, które opisujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Przede wszystkim wyróżnia się dwa rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszą jest wersja drenażowa, w której oczyszczanie następuje w pełni automatycznie i bezobsługowo. W jej przypadku nie ma również potrzeby dostarczania energii elektrycznej a zwrot kosztów instalacji następuje średnio po 3 latach użytkowania. Dodatkowo jest łatwa w montażu. Wśród wad tego rozwiązania można wymienić konieczność dodawania bakterii, brak możliwości sprawdzenia jakości działania systemu, konieczność dostępu do dużej działki, na której będzie rozprowadzany cały drenaż oraz ryzyko jego zatykania się. Drugim rodzajem jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków, która ma mniej wad, gdyż jedyną jest konieczność dostarczania energii elektrycznej, przez co jest droższa w eksploatacji. Jednak wśród plusów można wymienić fakt, iż jest przyjazna dla środowiska i prosta w instalacji. Dodatkowo daje możliwość kontroli jakości oczyszczonych ścieków oraz charakteryzuje się wysoką redukcją zanieczyszczeń.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Ze względu na różnego rodzaju systemu instalacje przydomowych oczyszczalni ścieków składają się z kilku elementów. Jednak wspólnymi komponentami jest zawsze główny zbiornik, do którego trafiają ścieki w pierwszej fazie, gdzie są sortowane na części stałe oraz substancje lekkie. Wstępne ich podczyszczanie jest kontynuowane specjalnie przygotowanym zasyfonowaniem, które zlokalizowane są u wylotu z osadnika – jest to pierwszy krok oczyszczania mechanicznego i beztlenowego, w którym wszelkie zanieczyszczenia są redukowane w większym stopniu. Kolejne etapy zależą od rodzaju wybranej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dla kogo przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dobrym rozwiązaniem?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich gospodarstw, które są położone poza lokalną siecią kanalizacyjną. Jest to znacznie lepszy wybór niż tradycyjne szambo, gdyż ma znacznie więcej zalet. Pomimo, że sama instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest dość kosztowna, to zdecydowanie stanowi znakomitą inwestycję na długie lata, która szybko się zwróci.

Najważniejsze czynniki, o których warto pamiętać

Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, które są zwykle bardzo indywidualne w każdym przypadku. Przede wszystkim wybrane urządzenie musi być odpowiednie do ukształtowania terenu działki, aby instalacja nie była w żaden sposób uciążliwa. Istotna jest również lokalizacja całej instalacji, gdyż przy konieczności opróżniania oczyszczalni z osadów powinno być wyznaczone dogodne miejsce dla wozu asenizacyjnego. Zdecydowanie kluczową kwestią podczas zastanawiania się jaką oczyszczalnię przydomową wybrać jest wielkość działki, od której w dużej mierze zależy jej technologia oraz sposób działania. Ważne są także warunki gruntowe, stopień ich przepuszczalności, a także stopień ukształtowania terenu, zatem jego nachylenie i kierunek usytuowania budynku w stosunku do dróg dojazdowych. Warto także skontrolować lokalizację pobliskich strumieni, potoków, stawów, jezior czy rowów melioracyjnych. To, jaką oczyszczalnię wybierzemy, zależy także od ilości produkowanych ścieków oraz od liczby wszystkich domowników z niej korzystających.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

  • Tania eksploatacja.

Choć przydomowa oczyszczalnia jest droższa niż tradycyjne szambo, koszty jej użytkowania są znacznie niższe. Z tego drugiego urządzenia nieczystości powinno się wywozić średnio co 2 tygodnie – taka jednorazowa usługa to wydatek ponad 200 złotych – a za usuwanie ścieków z osadnika oczyszczalni zapłacisz tylko około 120 złotych rocznie!

  • Rozwiązanie przyjazne środowisku.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków to również to, że jest bezpieczna w użytkowaniu oraz nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jej użytkowanie nie grozi skażeniem wód gruntowych ani prywatnych ujęć wody.

  • Wygodne użytkowanie.

Jak wyżej zaznaczyliśmy, system ten nie wymaga częstego wywożenia nieczystości. Mało tego – możesz zapomnieć również o skomplikowanych i długich pracach konserwacyjnych. W zupełności wystarczy dostarczanie do oczyszczalni specjalnych bakterii i enzymów. Co równie ważne, urządzenie to nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów.

  • Możliwość zamontowania nawet na niewielkiej działce.

Prywatna oczyszczalnia może być zainstalowana na małej posesji, a na dodatek przy dowolnym poziomie wód gruntowych.

Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać?

Jak widzisz lista korzyści, jakie płyną z korzystania z tego systemu, jest długa. Jeśli przekonały Cię one do inwestycji w to rozwiązanie, pora zastanowić się nad tym, jaką oczyszczalnię przydomową wybrać. Szukając odpowiedniego systemu, pod uwagę weź:

  • Koszty instalacyjne

Ceny zakupu prywatnych oczyszczalni są mocno zróżnicowane i zależą od rodzaju urządzenia. System drenażowy to wydatek ponad 2 tysięcy złotych. Natomiast oczyszczalnia biologiczna jest znacznie droższa – kosztuje od 5 tysięcy złotych wzwyż. Wybierając konkretny model, oszacuj, ile środków możesz na niego przeznaczyć.

  • Koszty eksploatacyjne

Do wydatków na oczyszczalnię przydomową dolicz również koszty jej użytkowania. Roczna eksploatacja urządzenia drenażowego to od 500 do 1000 zł, a biologicznego tylko 300 zł. Pamiętaj jednak, że inwestycja ta szybko się zwraca!

  • Powierzchnię działki

Choć oczyszczalnię przydomową możesz umieścić nawet na bardzo małej posesji, nie każdy model będzie odpowiedni na daną działkę. System drenażowy wymaga dużej powierzchni, a ponadto nadaje się do instalowania tylko na terenie z niskim poziomem wód gruntowych. Z kolei wersja biologiczna może być zamontowana nawet w niewielkim ogrodzie. A to dlatego, że zachodzące w niej procesy są odseparowane od otoczenia.

  • Sposób kontroli jakości oczyszczania

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest łatwość sprawdzenia efektów pracy oczyszczalni. Pod tym względem zdecydowaną przewagę nad systemami drenażowymi mają wersje biologiczne. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku wszystkie procesy zachodzą w zamkniętych zbiornikach. Chcesz sprawdzić jakość oczyszczania? Wystarczy, że pobierzesz próbkę ścieku i przekażesz ją do laboratorium, w którym zostanie poddana analizie.

Jaka oczyszczalnia przydomowa będzie dla małej, a jaka dla większej rodziny?

To, jaka oczyszczalnia przydomowa będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego, zależy również od ilości ścieków, które w nim powstają. Wybierając rodzaj takiego systemu, sprawdź, ile wody zużywa się w Twoim domu, a jeśli jesteś na etapie budowy, oszacuj przyszłe zużycie. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie dla budynku jednorodzinnego z pełnym wyposażeniem sanitarnym to około 150 litrów na jednego mieszkańca. W ten sposób łatwo obliczyć, iż w przypadku oczyszczalni przydomowej dla 4 osób wynosi ono 600 litrów. Przy założeniu, że przez 3 doby jeden mieszkaniec produkuje 450 litrów nieczystości, oczyszczalnie przydomowe dla takich rodzin powinny mieć pojemność minimum 1800 litrów. Warto jednak wziąć pod uwagę okresowe wzrosty obciążenia – dlatego najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie model mieszczący 2000 litrów nieczystości.

Im więcej osób mieszka w danym domu, tym pojemność oczyszczalni powinna być większa. Dla gospodarstwa domowego z 5-6 mieszkańcami odpowiedni będzie zbiornik 2700-litrowy, a dla rodziny 6-8 osobowej urządzenie, które mieści około 3000 litrów. Ponadto pamiętaj, że jeśli w Twoim domu występuje większe zużycie wody z innych powodów, również powinieneś zdecydować się na bardziej pojemną oczyszczalnię.

This is default text for notification bar