Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać – porady

9 listopada 2021

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to znakomita inwestycja, która stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych szamb, a także jest dowodem na to, że można zatroszczyć się o ekosystem, zaoszczędzić, a także zapewnić sobie jeszcze wyższy komfort życia codziennego. Wiele właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się jaką oczyszczalnię przydomową wybrać. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejszy informacje, którymi należy się kierować podczas wyboru, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wszystkie zalety przydomowej oczyszczalni ścieków, które opisujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Przede wszystkim wyróżnia się dwa rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszą jest wersja drenażowa, w której oczyszczanie następuje w pełni automatycznie i bezobsługowo. W jej przypadku nie ma również potrzeby dostarczania energii elektrycznej a zwrot kosztów instalacji następuje średnio po 3 latach użytkowania. Dodatkowo jest łatwa w montażu. Wśród wad tego rozwiązania można wymienić konieczność dodawania bakterii, brak możliwości sprawdzenia jakości działania systemu, konieczność dostępu do dużej działki, na której będzie rozprowadzany cały drenaż oraz ryzyko jego zatykania się. Drugim rodzajem jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków, która ma mniej wad, gdyż jedyną jest konieczność dostarczania energii elektrycznej, przez co jest droższa w eksploatacji. Jednak wśród plusów można wymienić fakt, iż jest przyjazna dla środowiska i prosta w instalacji. Dodatkowo daje możliwość kontroli jakości oczyszczonych ścieków oraz charakteryzuje się wysoką redukcją zanieczyszczeń.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Ze względu na różnego rodzaju systemu instalacje przydomowych oczyszczalni ścieków składają się z kilku elementów. Jednak wspólnymi komponentami jest zawsze główny zbiornik, do którego trafiają ścieki w pierwszej fazie, gdzie są sortowane na części stałe oraz substancje lekkie. Wstępne ich podczyszczanie jest kontynuowane specjalnie przygotowanym zasyfonowaniem, które zlokalizowane są u wylotu z osadnika – jest to pierwszy krok oczyszczania mechanicznego i beztlenowego, w którym wszelkie zanieczyszczenia są redukowane w większym stopniu. Kolejne etapy zależą od rodzaju wybranej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dla kogo przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dobrym rozwiązaniem?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich gospodarstw, które są położone poza lokalną siecią kanalizacyjną. Jest to znacznie lepszy wybór niż tradycyjne szambo, gdyż ma znacznie więcej zalet. Pomimo, że sama instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest dość kosztowna, to zdecydowanie stanowi znakomitą inwestycję na długie lata, która szybko się zwróci.

Najważniejsze czynniki, o których warto pamiętać

Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, które są zwykle bardzo indywidualne w każdym przypadku. Przede wszystkim wybrane urządzenie musi być odpowiednie do ukształtowania terenu działki, aby instalacja nie była w żaden sposób uciążliwa. Istotna jest również lokalizacja całej instalacji, gdyż przy konieczności opróżniania oczyszczalni z osadów powinno być wyznaczone dogodne miejsce dla wozu asenizacyjnego. Zdecydowanie kluczową kwestią podczas zastanawiania się jaką oczyszczalnię przydomową wybrać jest wielkość działki, od której w dużej mierze zależy jej technologia oraz sposób działania. Ważne są także warunki gruntowe, stopień ich przepuszczalności, a także stopień ukształtowania terenu, zatem jego nachylenie i kierunek usytuowania budynku w stosunku do dróg dojazdowych. Warto także skontrolować lokalizację pobliskich strumieni, potoków, stawów, jezior czy rowów melioracyjnych. To, jaką oczyszczalnię wybierzemy, zależy także od ilości produkowanych ścieków oraz od liczby wszystkich domowników z niej korzystających.