Podziemny zbiornik na wodę – dlaczego warto?

8 grudnia 2021

Czy warto kupić zbiornik na deszczówkę, który przeznaczony jest do zainstalowania pod ziemią? W dzisiejszym wpisie przedstawimy argumenty, które są znakomitym dowodem na to, że jest to bardzo dobra decyzja. Przede wszystkim jedną z największych zalet takiego systemu jest wielofunkcyjność. Podziemne zbiorniki są przeznaczone do magazynowania wody, a to przynosi korzyści nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Po montażu takiego systemu, szybko sam się o tym przekonasz. Jak działa zbiornik na deszczówkę? Jakie są pozostałe profity, które wynikają z instalacji podziemnego systemu do magazynowania wody? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego tekstu.

Zbiornik na deszczówkę – doskonała inwestycja na długie lata

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w zbiornik na deszczówkę. Jak wspomnieliśmy na początku, jest to niezwykle korzystne rozwiązanie z uwagi na dużą praktyczność. Instalacja podziemnego zbiornika na wodę pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych, dodatkowo odciążając kanalizację ściekową. Wystarczy wybrać wysokiej jakości model, charakteryzujący się dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia, aby cała inwestycja spełniła wszelkie oczekiwania i potrzeby. Poszczególne podziemne zbiorniki na wodę różnią się pojemnością, którą należy dopasować do wielkości gospodarstwa domowego, a także uzależnić ją od średniej rocznej sumy opadów. Gromadzona w tej sposób woda deszczowa może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim znakomicie sprawdzi się do podlewania roślin ogrodowych, a także do spłukiwania domowych toalet. Warto także wiedzieć, że montaż podziemnego zbiornika na wodę może także sprawdzić się do celów wstępnej retencji przy dużych opadach deszczu, co zabezpiecza posesję przed ewentualnym zalaniem.

Sposób działania zbiornika na deszczówkę

Jak działają zbiorniki na deszczówkę? Przede wszystkim każdy z tego rodzaju modeli jest odporny na niekorzystne warunki gruntowo-wodne i charakteryzuje się odpowiednią budową, w przypadku której główną rolę odgrywają wzmocnienia i wyprofilowania, mające na celu zapewnić wzorową sztywność i stabilność po montażu. Podziemne zbiorniki są większe niż naziemne i mogą pomieścić wiele metrów sześciennych wody. Montując całą instalację pod wjazdem do garażu, należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci płyty betonowej.

Podziemne zbiorniki na wodę są przeznaczone do zakopania pod ziemią. Ich zadaniem jest gromadzenie deszczówki, którą za pomocą odpowiednich akcesoriów można wykorzystać do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej. Do poprawnego działania tego rodzaju zbiornika niezbędny jest filtr do wody, który odpowiada za zatrzymanie większych zanieczyszczeń, a także zawór umożliwiający zamknięcie dopływu wody deszczowej do zbiornika, na przykład po jego napełnieniu lub w okresie zimowym. Niezbędne akcesoria to również wąż ssawny, który pobiera wodę ze zbiornika oraz pompa wytwarzająca odpowiednie ciśnienie.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu podziemnego zbiornika na deszczówkę?

Podczas instalacji podziemnego zbiornika na wodę zwróć uwagę na możliwości, jakie daje Twoja działka. Po pierwsze, sprawdź, czy nie wystąpi kolizja z rurociągami znajdującymi się już w gruncie. Pamiętaj też, aby nie sadzić roślin nad miejscem montażowym, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym, gdyż mogłoby to uszkodzić zbiornik. Co ważne, umieszczona pod powierzchnią instalacja retencyjna na wodę deszczową pozostaje niewidoczna dla oka, nie zajmuje cennego miejsca, a także nie zaburza aranżacji ogrodu.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na wodę podziemny?

Jak wyżej zaznaczyliśmy, kluczowa w wyborze zbiornika na wodę podziemnego jest odpowiednia pojemność. Jak ją określić? Zacznij od sprawdzenia średniej rocznej sumy opadów dla Twojej miejscowości. Pamiętaj, że klimat w Polsce jest strefowy, dlatego wartości te mogą znacznie się od siebie różnić dla poszczególnych regionów naszego kraju. Pod uwagę powinieneś wziąć również powierzchnię dachu domu, a to dlatego że to właśnie z niego deszczówka spływa do zbiornika. Jak dobrać system do magazynowania wody pochodzącej z opadów? Kieruj się prostą zasadą: im większa powierzchnia dachu, tym bardziej pojemny powinien być zbiornik na wodę podziemny. Jeśli mimo skorzystania z tych wskazówek, masz problem z zakupem odpowiedniego systemu, skorzystaj z pomocy specjalistów. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub wysłać maila – a my, bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, podpowiemy Ci, jaki model zbiornika kupić.

Czy warto kupić podziemny zbiornik na deszczówkę? Zalety tego rozwiązania

  • Niepotrzebnie nie zabiera miejsca na terenie posesji.

Zbiornik na wodę podziemny nie zajmuje wiele miejsca – widoczna jest jedynie jego pokrywa, która zapewnia bezpieczeństwo osobom poruszającym się po posesji, ale jednocześnie nie przykuwa niepotrzebnie uwagi i nie zaburza aranżacji ogrodu.

  • Utrzymuje wodę w stałej temperaturze.

W modelach tego typu ciecz ma stałą, względnie niską temperaturę w przedziale od 6 do 8°C – niezależnie od pory roku czy pogody.

  • Chroni wodę przed działaniem promieni słonecznych.

A to dzięki warstwie ziemi, która pokrywa tego rodzaju zbiornik.

  • Można je instalować w miejscach, gdzie odbywa się ruch samochodowy lub pieszy.

Zbiornik na wodę podziemny jest tak skonstruowany, że nadaje się do zainstalowania na podjeździe i w innych miejscach, gdzie przemieszczają się samochody i ludzie. Nie zapominaj jednak, że w takich przypadkach trzeba go dodatkowo zabezpieczyć.

  • Są dostępne w wersjach o dużych i bardzo dużych pojemnościach.

Zbiorniki podziemne są szczególnie polecane do montażu w tych gospodarstwach domowych, w których potrzebny jest bardziej pojemny system, ponieważ zwykle mają one większe rozmiary niż wersje naziemne. W zależności od konkretnego modelu, mieszczą one od 1000 do nawet 50 000 l wody.

Szeroki wybór zbiorników na wodę deszczową znajdziesz w naszym sklepie internetowym – zapraszamy!