Prywatna oczyszczalnia ścieków to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, na które z roku na rok decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Nic w tym dziwnego – nie dość, że system ten jest tani w eksploatacji, to ponadto również wygodny w użytkowaniu. Decydując się na niego, nie musisz już pamiętać o systematycznym wywożeniu ścieków i możesz zapomnieć o regularnie ponoszonych w związku z tym wydatkach. Mało tego – taka instalacja nie wymaga także skomplikowanych prac konserwacyjnych – powinieneś tylko zadbać o dostarczenie do kanalizacji odpowiednich bakterii i enzymów. A jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków? Czy jest skomplikowany? Ile trwa? Przeczytaj nasz tekst, a uzyskasz odpowiedzi na te i podobne pytania.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co to takiego?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, który nie tylko pozwala gromadzić ścieki powstałe w jednym lub kilku gospodarstwach domowych, ale również – jak nazwa wskazuje – oczyszczać je. A to za sprawą obecnych w zbiorniku bakterii, które odżywiają się składnikami obecnymi w ściekach i sprawiają, że nieczystości przetwarzane są na nieszkodliwe związki mineralne. Takie ścieki możesz odprowadzić do rowu melioracyjnego, gruntu lub wód powierzchniowych i nie musisz ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów. Reasumując, przydomowa oczyszczalnia ścieków oddziela zanieczyszczenia od wody, która ponownie wspiera gospodarkę hydrologiczną. Rozwiązanie to jest wygodne, bezpieczne dla środowiska, a instalacja systemu niemal bezobsługowa.
Prawidłowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków
Decydując się na wdrożenie tego nowoczesnego sposobu utylizacji zanieczyszczeń, możesz wybrać najprostszy wariant instalacji, czyli zlecić ją fachowcom. Takie usługi oferuje firma Biopolis – nasi specjaliści nie tylko dostarczą wszystkie potrzebne komponenty na miejsce, ale również profesjonalnie zamontują oczyszczalnię w Twoim gospodarstwie domowym. Doskonale znamy specyfikację oraz paramenty proponowanych przez nas systemów, dlatego cały proces przebiegnie szybko i rzetelnie. Jeśli wolisz, możesz również przeprowadzić taką instalację samodzielnie. Pamiętaj, że sprawny montaż oczyszczalni opiera się na odpowiednim doborze i rozplanowaniu elementów systemu. Istotny jest nie tylko sam zbiornik, ale również odprowadzenie – drenaż lub – studnia chłonna.
Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków? Zacznij od odpowiedniego przygotowania terenu. Najpierw usuń z niego wszystkie zbędne przedmioty, a potem zabezpiecz znajdujące się na nim kwiaty, krzewy oraz pozostałe elementy małej architektury. Dodatkowo możesz też zaznaczyć przebieg kabli i rur, które mogą ulec uszkodzeniu podczas montażu systemu. Ponadto oznacz teren. Pozwoli to zabezpieczyć zbiorniki przed ewentualnym najechaniem ich przez pojazdy.
Następny etap to wykonanie wykopu. Istotne jest, aby urządzenie znajdowało się w łatwo dostępnym miejscu – ułatwi to późniejszą konserwację i użytkowanie systemu. Umieść zbiornik we przygotowanym wgłębieniu, wypoziomuj go, a potem zasyp. Do tego celu użyj suchego betonu – w przypadku zbierania się wód gruntowych – a jeśli teren pokrywają piaszczyste grunty, wykorzystaj wcześniej wykopaną ziemię.
Kolejnym krokiem jest napowietrzenie systemu. Pamiętaj, aby umieszczając rury, zachować odpowiednie poziomy spadów. Dzięki temu unikniesz powstawania w nich zatorów. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? W przypadku wód gruntowych na poziomie wyższym niż 50 centymetrów od dna zbiornika, wykonaj obsypkę betonową. Jeśli zdecydowałeś się na oczyszczalnię drenażową, a nie biologiczną, dodatkowo musisz wykonać także drenaż. Montaż ułatwi Ci przygotowana wcześniej lista z wypunktowanymi pracami, które masz po kolei wykonać.
Ile kosztuje i jak długo trwa montaż oczyszczalni?
Koszt montażu zależy od rodzaju oczyszczalni, na jaki się zdecydujesz. W przypadku systemu drenażowego wynosi on od 2 do 6 tysięcy złotych. Natomiast instalacja oczyszczalni biologicznej to kwota od 2 do 4 tysięcy złotych. Pamiętaj, że na cenę wpływają także warunki terenowe. Najlepsze to gleby piaszczyste o niskim poziomie wód gruntowych. Z kolei instalacja jest utrudniona, jeśli na Twojej posesji jest wysoki poziom wód gruntowych czy trudno przepuszczalny grunt taki jak glina. Czasami konieczny jest montaż dodatkowych urządzeń, na przykład przepompowni. Wtedy koszt instalacji systemu utylizacji zanieczyszczeń wzrasta.
Ile czasu zajmuje montaż oczyszczalni? Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług naszych fachowców, sama instalacja prawdopodobnie potrwa jeden dzień. Z kolei samodzielny montaż może okazać się bardziej czasochłonny.
Masz pytania dotyczące montażu domowej oczyszczalni ścieków? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dopasować najlepszy system oczyszczania do warunków, które panują na Twojej posesji, i odpowiemy na pytania dotyczące jego eksploatacji. Zdecydowałeś się na samodzielny montaż oczyszczalni? Pamiętaj o zasadach, które wyżej wymieniliśmy – dzięki temu instalacja nie będzie problematyczna, a użytkowanie systemu sprawne i bezpieczne.